אם אתם עומדים לטייל בגליל ומחפשים פעילות מיוחדות, כדאי להכיר מוזיאון מיוחד. אתם אוהבים להכיר תרבויות עתיקות ושונות? ללא ספק תשמחו לדעת שגם בארץ ניתן למצוא תרבות שלא כולם מכירים אבל מאוד מעניין לגלות לפגוש. לצורך כך שווה להגיע גם מרחוק אל המוזיאון הצ’רקסי בכפר קמא.

 

כמה מילים על הצ’רקסים

העדה הצ’רסית אמנם הינה אחת העדות הקטנות ביותר בארץ, אולם שורשיה נעוצים בעם ייחודי שמעניין להכיר. ואין מקום בארץ שבו ניתן להתרשם לעומק מהייחוד של התרבות והמסורת של העם עתיק היומין יותר מאשר המוזיאון הצ’רקסי בכפר קמא. מוזיאון המצוי במבנה עתיק, בלב הכפר.

 

אוסף ייחודי של פריטים מסורתיים

המוזיאון הצ’רקסי הינו פרי יוזמה של זוהיר תחאוחא, בן העדה שניהל לאורך שנים מרכז לניהול המורשת (על כך זכה בהוקרה בין לאומית). בבית עתיק ואותנטי נוסד המוזיאון שבו ניתן להכיר בכל הרבדים את סיפורה ומסורותיה של עדה מיוחדת בנוף הארץ ישראלי.

במוזיאון ניתן להתרשם מאוסף מאוד מיוחד של מוצגים שנאספו לאורך שנים. ניתן להתרשם למשל מפריטי לבוש צבעוניים מצד אחד ומלבוש מסורתי של אביר מבני העדה (שמקורותיה ההיסטוריים נמצאים בהרי הקווקז הרחוקים). לצד מעשי הרקמה המסורתיים ניתן להתרשם מחפצים ביתיים שונים, חלקם עתיקים. במהלך הביקור במוזיאון מומלץ לצפות בסרט המסביר על התרבות ולא פחות מכך – לצאת גם החוצה ולבקר בכפר ולשאוף את האווירה המיוחדת. ההדרכה ניתנת בשפות שונות, אחת מהן, כמובן, עברית.

 

מתי המוזיאון פתוח

שעות הפעילות של המוזיאון משתנות בהתאם למועד הגעת מבקרים, ישראלים או תיירים. מומלץ ליצור קשר ימים מספר לפני שמזדמנים לאזור. ניתן לתאם לצד הביקור במוזיאון עצמו גם סיור מודרך בכפר ואף ליהנות מכיבוד מסורתי ומטעמים מקומיים.

 

למידע נוסף על המוזיאון הצ’רקסי: https://www.circassianmuseum.co.il