הרבה ירוק, חיים וצבע יש בגליל. זהו אחד המקומות האהובים ביותר לטיולים שיש בארץ. שלל כפרים יש בגליל והפעם אנו מבקשים להמליץ על תכנון של ביקור בכפר יחיד ומיוחד. כפר קנא אשר בו חיה בשלווה קהילה קטנה ומסורתית, שם העם הצ’רקסי. קצת על העם המיוחד, על שורשיו ועל הכפר במאמר שלפניכם.

הצ’רקסים – עם שבטי קדום ונכבד

הצ’רקסים, עם שבטי קדום שמקורו בקווקז, נקלט בארץ ישראל זמן רב לפני שמישהו חלם כאן על מדינה יהודית במובן המודרני של המילה. הם הגיעו לכך תוך כדי נדידותיהם במרחבי האימפריה העות’מנית ונקלטו בגליל במאה ה-19. הם כיום חלק מהמרקם הגלילי שוקק החיים ומומלץ להגיע לבקר בכפר קמא, מקום צבעוני ומרתק שמציע מפגש עם טעמים וריחות. מקום עם מסורת ועם הכנסת אורחים, ריקודים מסורתיים והרבה טעמים משובחים.

 

כפר קמא – כפר ציורי, שונה ומיוחד

לא רחוק מהכינרת, האגם הלאומי, סמוך לכפר תבור, שוכן לו הכפר הציורי. הוא שונה מאוד במראהו מיישובים כפריים אחרים בסביבה וניכר היטב כי הוא שואב הרבה ממורשת קדומה. ניתן לראות היטב את האבנים הכהות המיוחדות, אבני בזלת שמהם בנויים חלק מהבתים והגדרות שסביבם. האווירה בכפר נעימה ומטופחת. הכל שלוו מסביב, נוף מרהיב עין וגינות מטופחות. ראשיתו של הכפר במאורע עצוב, רדיפות מצד הרוסים, במאה ה-17. במקורם, הצ’רקסים היו נוצרים אך מאוחר יותר, התאסלמו כאשר הגיעו לאימפריה העות’מנית. בכפר ניתן להתרשם ממסגד מרהיב עין, השונה בעיצובו. על מנת להכיר לכולם את המורשת הצ’רקסית ולשמר אותה עבור בני העדה, הוקם בכפר מרכז לשימור המורשת. מאוחר יותר הוקם גם מוזיאון שמומלץ לבקר בו.

 

מסע בעקבות הטעם הצ’רקסי- זה טעים

נגיעה בלתי אמצעית במסורת הצ’רקסית שמקורה בקווקז ניתן לחוש תוך התמסרות לחוש הטעם. בכפר ניתן למצוא גבינות בייצור עצמי, גבינות מלוחות ומעושנות, אשר כמותם ניתן למצוא בקווקז. במאפייה ניתן לטעם מאפים מיוחדים כגון מאפים ממולאים. הגבינות ויתר המטעמים שבכפר מיוצרים ברובם בשיטות מסורתיות, תוצרת בית והכל נעשה ביד. לאחר ביקור במוזיאון המעשיר וטעימה של גבינות, אפשר לסור לאחת המסעדות שבכפר ולהכיר מאכלים אותנטיים, בשרים וסלטים. בשרים הנצלים בטאג’ין וכן מאכלים בשילוב קווקזי ותורכי.

ברוכים הבאים לפסטיבל

בכפר יש עוד מה לעשות, לצד טעימות, ביקור במוזיאון או שיטוט רגלי נינוח. אפשר למשל להזמין סיורים מודרכים בכפר, שיוצאים מהמוזיאון. שווה לבקר בחנויות נוספות שבהן מוכרים למשל מזכרות או תבלינים. וגם אם ביקרתם בכפר בעבר, כדאי לחזור לשם שוב, במיוחד בתקופת הפסטיבל. בכפר מקיימים מעת לעת חגיגות ופסטיבלים בנינוח מסורתי ואותנטי. בזמן הביקור ניתן ליהנות מהיופי של ריקודים בלבוש צבעוני ודוכנים שמקימים במיוחד לכבוד האירוע. הכפר לובש כולו חג ונעים מאוד לשוטט ולשוחח עם המקומיים ששמחים תמיד להסביר על תרבותם, מנהגיהם וארץ אבותיהם שבקווקז.