פסטיבלים הם הזדמנות יוצאת מן הכלל להגיע למקומות פחות מוכרים וליהנות מיותר מאשר אווירה של קרנבל. הפעם אנו מזמינים אתכם להכיר פסטיבל שנמצא לא מעבר לים אלא כאן, סמוך, אצלנו, בגליל. הפסטיבל הצ’רקסי בריחניה – יפה, נעים וטעים להכיר.

כפר ייחודי ומכניס אורחים

ביקור בריחניה מעורר מיד את הרושם שמדובר במקום מיוחד. לא רק האווירה השליווה של הכפר אלא גם הטיפוח והניקיון שהם ללא רבב. בכפר, בדומה לכפר קמא (שניהם היישובים הצ’רקסיים היחידים בארץ), נוהגים מנהג הכנסת אורחים שהיה מקובל מאוד במולדתם ההיסטורית, קווקז אשר ברוסיה.

בכל שנה, נוהגים בריחניה לקיים פסטיבל צבעוני ומרהיב, שבו הציבור הרחב מוזמן להכיר את המסורת והיופי של קהילה גאה, מכובדת ושמחה אך גם פחות ידועה בארץ. הצ’רקסים, באופן מסורתי הינו עם שמורכב משבטים. אחד מהם התיישב בכפר לפני יותר מ-130 שנה. בני הכפר הם בני שבט האבזאכים, שמרבית בניו חיים כיום בתורכיה. אופי הבניה ייחודי, כאשר הבתים צפופים מאוד והמסגד שונה מהמקובל בארצות הסביבה (סגנון בניה קווקזי).

מה מחכה למבקרים בפסטיבל

חלק ניכר מיסודות המסורת הצ’רקסית הקדומה בא לידי ביטוי בריקודים הצ’רקסיים האותנטיים. בין היתר, ניתן לראות ריקודם שבהם מוטיבים מחיי הלוחם. הריקודים, שנלמדים על היום בקרב הקהילה, מטפחים תודעה שבטית, חוזק, כושר וערכים כמו כבוד, אדיבות ונדיבות.

וידאו לדוגמה לפסטיבל שנערך בכפר קמא

לאורך הפסטיבל ניתן להכיר לעומק את התרבות המיוחדת, על מנהגי החיזור, הנישואין, חיי חברה ומשפחה. עובדה מרתקת היא שלמרות שהצ’רקסים הם מוסלמים הערכים שלהם שאובים ממקורות נוספים. למשל, חל איסור על ריבוי נשים ולאישה יש חופש האם לקבל או לא לקבל הצעת נישואין מצד גבר מבני העדה. אגב, אם האישה מסכימה, מתנהל טקס מסורתי שבו הבעל המיועד לכאורה חוטף את האישה מבית הוריה.

במהלך הפסטיבל, הציבור מוזמן להכיר את המסורת, הלבוש המיוחד, הריקודים, הסיפורים וכמובן האוכל המסורתי. מאפי בצק ממולאים, בשרים, גבינות, תבלינים עשירים, מכל אלה ניתן לכדאי לטעום, בד בבד עם ביקור גם במוזיאון הצ’רקסי שבכפר. שם ניתן לראות כלים עתיקים, מעשי אומנות ומוצגים נוספים. אפשר לקנח בהופעות שנערכות בכפר, ריקודים, מוזיקה וכוס קפה משובח.