ידוע כי בישראל ישנם שני יישובים צ’רקסיים, בצפון הארץ, בגליל. אבל מה שפחות ידוע בארץ זה שגם בארצות הברית שוכנת קהילה צ’רקסית. עד כמה משמעותית הקהילה הזאת מבחינה דמוגרפית ועוד כמה עובדות מעניינות במאמר שלפניכם.

שבטים ללא מדינה וכמיהה למולדת

הצ’רקסים, מקורם בחלק הצפוני מערבי של הקווקז (אזור בהשפעה רוסית חזקה). הם היו מחולקים למספר שבטים והשייכות השבטית שלהם קיימת במידת מה אפילו כיום. בארצות הברית, כמו במדינות אחרות, הצ’רקסים יעדיפו לשכון בקהילה משל עצמם אך הם אינם נבדלים או מתבודדים מסביבתם. אף כי לא הייתה להם עצמאות במולדת לאומית במובן המקובל של המידה, יש להם תודעה לאומית שבאה לידי ביטוי בכמיהה לשוב למולדת ההיסטורית. בשנים האחרונות ניתן לראות רצון גובר של חלק מהצ’רקסים לשוב חזרה לצור מחצבתם שבקווקז.

כמה צ’רקסים יש בארצות הברית

דורות רבים התגורר עם הצ’רקסים בחבל הקווקז אשר הפך בהמשך לטריטוריה רוסית. בשל התנכלויות מצד השלטון הרוסי שהתגברו במאה ה-17 נמלטו או הוגלו יותר ממיליון וחצי איש ממקום מושבם ההיסטורי. הרוב הגדול של בני הקהילות והשבטים התיישבו באימפריה העות’מנית. עם השנים, הגיעו קהילות גם לארצות הברית, אולם לא ניתן לומר כי מספרם גדול. בסך הכל, יש ברחבי ארצות הברית כיום, כך על פי ההערכה כ-3000 עד 3500 צ’רקסים. לשם השוואה, בישראל הקטנה מספרם של הצ’רקסים כמעט כפול. ברחבי העולם, כך על פי ההערכות, חיים כ-650 עד 700 אלף צ’רקסים.

הכיצד יתכן שבישראל הקטנה והיפה יש יותר צ’רקסים מארה”ב העצומה? אחת הסיבות לכך היא המדיניות הנוקשה של ארצות הברית בכל הנוגע למהגרים לא חוקיים. כידוע כדי להיכנס לאחת מהמדינות המאוחדות של ארצות הברית יש לעבור תהליך הוצאת ויזה לארצות הברית ובפרט כשמדובר במגורי קבע יש צורך להוציא ויזה מתאימה וזה הופך את הסיפור למורכב אפילו יותר, כמובן שישנן סיבות היסטוריות נוספות לכך. למען האמת כנראה שהיום עם המדיניות הנוקשה של דונאלד טראמפ קשה יותר להגר לארצות הברית מאשר בעבר כך שהסיכוי שהמספרים האלה ישתנו בקרוב קטן מאוד. אמנם נכון להיום יש חברות המתמחות בהוצאת ויזה לארה”ב אך בעבר התהליך של אישור כניסה לארה”ב ללא גורם מתווך המכיר את החוקים והכללים היה אפילו קשה יותר.

הגירה לארה"ב

 

היכן יושבים הצ’רקסים בארצות הברית

ברבים ממקומות מושבם, שומרים הצ’רקסים על המסורת שלכם, גם אם הם מקפידים על יחסי שכנות טובה וידידות והכנסת אורחים עם שכניהם. על אף מקורם והעובדה שלאורך שנים הייתה דתם נוצרית, כיום כל הצ’רקסים נחשבים למוסלמים סונים. הם מתונים וסובלנים ובדור האחרון ניתן לראות מגמה בולטת של חילון, בקרב חלק מהצעירים. בארצות הברית, יושבים כיום צ’רקסים בניו יורק ובקליפורניה וכן בניו ג’רסי.

צ’רקסים מנגנים ורוקדים בארה”ב:

הצ’רקסים בעת הנוכחית

באופן מסורתי, הצ’רקסים מעריכים מאוד את תרבותם ואת שפתם. בארצות הברית ובמדינות נוספות שבהן הם מתגוררים רובם מדברים ברמת שפת אם את השפה הצ’רקסית ובמקביל גם דוברים את השפה המקומית. אם בישראל דוברים בני העדה גם עברית באופן שוטף הרי שבארצות הברית הם דוברים אנגלית לא פחות טוב מכל אמריקאי אחר. זקני העדה מודאגים מכך כי ישנה נטייה בעת האחרונה להעדיף את מגמת החילון הרווחת בעולם על פני הזהות הייחודית.