קהילה מיוחדת במינה מתגוררת בגליל, בצמד הכפרים ריחניה וכפר קמא. זוהי קהילה של בני העם הצ’רקסי שכדאי מאוד להכיר. נספר לכם כעת 6 דברים שלא ידעתם על העם הצ’רקסי.

שלט בכפר רחיניה

 

 1. כמה צ’רקסים יש בעולם
  בארץ חיים כמה אלפי צ’רקסים, כאמור בשני כפרים. ברחבי העולם, חיים כ-700 אלף מבני העם הזה. מדובר על פחות ממחצית מספרם מלפני שנים, לאחר שרוסיה הצארית ניהלה נגדם מלחמה ורבים נהרגו או נמלטו ממולדתם שבקווקז.
 2. מהי הדת של הצ’רקסים
  רבים יודעים כי דתם של הצ’רקסים היא מוסלמית (למעשה איסלאם סוני). אך כדאי לדעת כי מדובר בעם עתיק שמוקדם יותר קיבל עליו את הנצרות (עד שנאלץ להגר אל מרחבי האימפריה העות’מנית).
 3. מה מסמל הריקוד הצ’רקסי

  לצ’רקסים ריקוד מסורתי שדומה לריקודים קווקזיים אחרים. למעשה, הריקוד הזה מורכב מתנועות של כמה ריקודים שונים והוא מסמל היבטים תרבותיים ומסורתיים. למשל, חלק מהריקודים שאותם מקפידים ללמד את הדור הצעיר כוללים תנועות לחימה, זכר לימים שבהם מדובר היה בשבט שנאלץ להילחם באויביו.
 4. צ’רקסים והשואה
  בין הצ’רקסים יש רבים המרגישים תחושה של שותפות גורל עם העם היהודי. כמו היהודים, גם הם חולמים על מולדת וגם הם עברו רדיפות על רקע אתני. לשיטתם, הם עברו טיהור אתני ורדיפות על ידי רוסיה הצארית והם זוכרים זאת עד היום. אגב, ידועים מקרים של צ’רקסים בקווקז שהצילו יהודים בתקופת השואה.
 5. משמעות השם
  אף כי הם מוכרים בשם צ’רקסים, בני העם הזה למעשה מכנים את עצמם באופן אחר. על פי מסורתם, שמם הוא אדיגים ואילו הכינוי המוכר זהו השם שבו נהגו לכנות אותם שכניהם. פירוש השם, ככל הנראה הוא חייל שכן רבים מהם היו חיילים מאומנים.

בין תורכיה לארה”ב
חלק ניכר מבני העם יושב עד היום בתורכיה. עם זאת, יש קהילה קטנה גם בארצות הברית (כ-3000 צ’רקסים בערך).